top of page

Інноваційний підхід до освіти

Що таке інноваційна освіта

На відміну від "підтримуючого", по суті, відтворюючого, ретранслюючого навчання, інноваційне навчання  передбачає введення радикальних змін у культурі та соціальному середовищі, мобільність педагогічної відповіді на проблеми, що виникають перед учнями, перед суспільством. Інноваційний тип навчання пов'язаний з творчим пошуком на основі життєвого досвіду школярів.

 

Інноваційність як характеристика навчання відноситься не тільки до дидактики, але, перш за все, до соціально значущих виховних результатів. На відміну від традиційної навчальної діяльності,що займається трансляцією прийнятих норм мислення та поведінки, новий підхід до навчання спрямований на формування у людини рис та умінь, що дозволять йому як створювати нові продукти, норми, правила, так і сприймати подібні розробки інших людей.

Вперше ця ідея прозвучала в 1979 році в доповіді Римському клубу «Нема меж навчанню». Тоді ж з'явився і новий термін «інноваційне навчання» - навчання, що стимулює інноваційні зміни в культурі та соціальному середовищі, реакцію на проблемні ситуації, що виникають у житті людини і суспільства в епоху інновацій. Ця доповідь була реакцією на стан кризи, в якому опинилася система освіти, що не визначає як свою головну мету підготовку людини до участі в інноваційних перетвореннях. Наслідком цього стали реформи освіти, що були проведені в передових країнах світу: США, Великобританії, Германії, Японії.

Наскільки виправдане інноваційне навчання у традіційній школі?

Сучасні вимоги до знань, умінь та навичок учнів вимагають по-новому поглянути на вже наявні інструменти. Крім того, глобальне впровадження інтернету диктує нові підходи до особисто-орієнтованого навчання. Учитель вже не може охопити круг інтелектуальних інтересів кожного учня, але також не може відпустити розвиток учня на самоплин. Відповідно потрібні такі інноваційні технології, що допоможуть вчителю зацікавити учнів, щоб навчання в школі не стало нудним та одноманітним. Для цього є кілька шляхів:

  • Використання інтернет-ресурсів на уроці, навернення учнів старших і середніх класів на самостійне навчання у тих областях знань, що стрімко розвиваються (нанотехнології, космічні дослідження, нейрофізіологія, кібернетика, генетика);

  • Використання інтерактивних дошок для розробки уроків в молодших та середніх класах;

  • Використання мережевих навчальних технологій та сервісів Web 2.0.

 

Також не можна зробити з традиційного навчання дистанційного. Як виходить з практичного досвіду, вчитель, що використовує інноваційне навчання, створює особливі умови, що забезпечують нову змістовну діяльність як свою, так і своїх учнів. У цих умовах учень  випробовує радість відкриття нових знань, самостійно добутого результату – розв’язаного завдання, виведеного закону. Учитель лише направляє його по лінії особистісно-орієнтованого навчання.

Як організувати інноваційне навчання?

Інноваційне навчання на сучасному етапі повинно визначатися тим колом задач, які воно здатне вирішити в рамках вже наявного традиційного та розвиваючого курсів. Виникає питання – чи можна  організовати інноваційне навчання, використовуючи традиційні інструменти? Якщо так, то як це зробити?

 

Організувати таке навчання можна при вивченні будь-якого навчального предмету, але потрібно використовувати методику, що спирається на інноваційні технології. Тут можна відзначити два основних моменти:

  • Націленість на формування учнів загальних інтелектуальних умінь (інтегрування наукових дисциплін; вміння узагальнювати і аналізувати ситуацію, робити висновки, бачити різні функції одного й того самого об'єкта, встановлювати зв'язки одного об'єкта з іншим, порівнювати фізичні явища і тіла, класифікувати і узагальнювати об'єкти спостереження) ;

  • Неодмінна орієнтація на залучення школярів до пізнавальної та творчої діяльності як основного шляху оволодіння предметом.

В чому головний сенс іноваційної освіти?

Суть інноваційного навчання  - у створенні умов, за яких у процесі навчання учень відчуває потребу і здатність до позитивного самовідчуття, набуває мотивації до саморозвитку. У цьому випадку навчання стає осмисленою справою, що має важливе для життя значення: учень вже не виконує навчальних завдань примусово, а сам прагне до розвитку та освоєння нових знань, набуття нових навичок та умінь і знає, як ці знання, навички та уміння він буде використовувати в майбутньому.

Інноваційну школу можна вважати школою пошуку, пошуку місця особистості в суспільному житті, усвідомлення цілісності як особистості в той же час єднання з цілим, єднання з суспільством.

 

Саме інноваційне навчання з використанням ІКТ дає можливість вчителям розкрити для своїх учня цілісну картину світу, цілісність всіх наук, а, отже, і дає мотивацію до комплексного навчання. Учень вже розуміє, що вивчає не абстрактну науку, отримує не абстрактні навички та уміння, а ті, з чого він зіткнеться в майбутньому, покинувши стіни рідної школи.

Порівняйте інноваційне навчання з традиційною системою:

bottom of page